مدت زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

تاریخ انتشار: 19 آذر 1397

 برای بسیاری از مردم صبحانه دوست‌داشتنی‌ترین وعده‌ی روز است. از قدیم گفته‌اند صبحانه‌ات را خودت بخور، نهارت را با دوستت بخور و شامت را با دشمنت! هرچند از نظر اخلاقی این استراتژی چندان  درستی به نظر نمی‌آید (دشمن بیچاره!) اما نشان‌دهنده‌ی اهمیت صبحانه است و اینکه خوردن صبحانه‌ خوشمزه و کامل باعث می‌شود روزی پر انرژی و خوب داشته‌باشیم. دوست‌دارید با انواع صبحانه ‌های کشورهای مختلف آشنا شوید و ببینید در نقاط مختلف جهان تا چه حد به این وعده اهمیت داده می‌شود؟ در نهایت قضاوت را به شما می‌سپاریم. کدام یک از این صبحانه‌‌ها جذاب‌ترند و با ذائقه‌ی شما هماهنگ‌تراند؟ ترجیح می‌دهید برای شکم‌‌گردی و امتحان‌کردن صبحانه های متنوع به کدام کشور سفر کنید؟

 

  • صبحانه‌ی انگلیسی

یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین صبحانه‌ها در سراسر جهان، صبحانه‌ی انگلیسی است. بشقابی از بیکن، سوسیس، نان تست‌شده، قارچ، لوبیا و گوجه که به همراه یک لیوان چای انگلیسی صبحانه‌ای کامل و خوشمزه را تشکیل می‌دهد.

 

صبحانه‌ی انگلیسی - صبحانه از سراسر جهان

 

  • صبحانه آمریکایی

صبحانه‌ی آمریکایی هم یکی از صبحانه‌های سنگین و پرطرفدار در سراسر جهان است. یک صبحانه‌ی گرم شامل : پنکیک، تخم‌مرغ نیمرو یا هم‌زده، سیب‌زمینی، بیکن و سوسیس. این نوع صبحانه را می‌توانید در هر هتل یا کافه‌ای پیدا کنید.

 

 

  • صبحانه‌ی برزیلی

برخلاف مردم آمریکا که بر این باورند که صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی روز است، مردم برزیل عادت دارند که صبحانه را سبک‌تر بخورند و به نهار اهمیت بیشتری بدهند. قهوه اساسی‌ترین بخش یک صبحانه‌ی برزیلی به حساب می‌آید. معمولا قهوه را به شکل سیاه و تلخ یا با اندکی شیر میل می‌کنند. کوچکترها که اصولا قهوه‌ی تلخ را دوست‌ندارند، شیر کاکائو را جایگزین آن می‌کنند. از آن‌جایی که برزیل یک کشور استوایی است، تنوع بالایی در میوه دارد و میوه‌ مخصوصا پاپایا همیشه در میز صبحانه‌شان پیدا می‌شود. انواع نان، پنیر، ژامبون، رل پنیری مخصوص برزیلی Pao de queijoو سریال صبحانه از دیگر گزینه‌هایی است که برای خوردن یک صبحانه‌ی برزیلی می‌توانید از میان آن‌ها انتخاب‌کنید.

 

 

  • صبحانه‌ی کلمبیایی

کیک‌های ذرتی ارپا، عضو جدایی‌ناپذیر صبحانه‌ی کلمبیایی هستند. این کیک انواع مختلفی دارد و با پنیر یا تخم‌مرغ پر می‌شود یا اینکه آن را به همراه کره و مربا می‌خورند. نوشیدنی معروف کلمبیایی هم شکلات داغ با شیر نارگیل است که گزینه‌ی خوبی برای همراهی با کیک ذرتی است.

 

 

  • صبحانه‌ی کوبایی

تستادا صبحانه (نوعی نان کره‌ای گریل‌شده) صبحانه‌ی سنتی کوبایی است که معمولا آن را داخل قهوه‌ی با شیر می‌زنند و به همراه همان قهوه میل می‌کنند.

 

 

  • صبحانه‌ی فرانسوی

ترکیبی از نان باگت یا کروسان، با لایه‎ای از کره یا مربا، خیسانده‌شده در چای یا قهوه یک صبحانه‌ی فرانسوی کلاسیک را تشکیل می‌دهد.

 

  •  صبحانه هلندی

می‌شود گفت صبحانه‌ی هلندی از جذاب‌ترین انواع صبحانه است. در یک میز صبحانه‌ی هلندی خوراکی‌های مختلفی پیدا می‌شود که در این‌جا محبوب‌ترین آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

 

1-Uitsmijter

خوردن تخم‌مرغ برای صبحانه خیلی معمولی و رایج است اما هلندی‌ها دوست دارند تخم‌مرغشان را به شکل لایه‌ای مرتب، پخش‌شده بر روی نان تست میل‌کنند. برای درست‌کردن Uitsmijter کافیست یک تخم‌مرغ را نیمرو کنید، آن را روی یک تکه نان تست داغ بگذارید، یک لایه پنیر و ترجیحا یک لایه بیکن به آن اضافه‌کنید. صبحانه هلندی شما آماده است.

 2-Hagelslag

تکه‌ای نان کره‌ای که با لایه‌ای از ترافل شکلاتی پوشانده‌شده، صبحانه‌ایست که می‌تواند هر کسی با هر سن و هر ذائقه‌ای را به وجد بیاورد. Hagel به معنای رگبار و تگرگ است پس احتمالا این ساندویچ یک تگرگ شکلاتی است.

 

3- Ontbijtkoek

این کیک ادویه‌ای هلندی گزینه‌ای فوق‌العاده برای خوردن به همراه چای یا قهوه است.  Ontbijtkoek را هم می‌توان در خانه تهیه کرد و هم به صورت بسته‌بندی از فروشگاه‌ها خرید. این کیک معمولا با طعم دارچین و زنجبیل و با قطعات گردو و کشمش همراه است.

 

4- Boterham

وقتی حرف از غذاهای هلندی میشود نباید "بوترهم" را نادیده گرفت. این ساندویچ ساده که هم به عنوان صبحانه و هم به عنوان اسنک وسط روز کاربرد دارد بسیار سریع درست می‌شود و یک خوراکی سالم به حساب می‌آید. دو لایه نان، یک لایه ژامبون و یک ورق پنیر برای روزهایی که عجله دارید و می‌خواهید سریع از خانه خارج‌شوید و صبحانه‌تان را در راه میل‌کنید.

 

 5-Wentelteefjes

این صبحانه‌ی بهشتی برای روزهایی که وقت بیشتری دارید و می‌خواهید سر فرصت صبحانه‌تان را بخورید و روزنامه‌تان را ورق بزنید بسیار مناسب است. تکه‌هایی از نان در مخلوطی از تخم‌مرغ و شیر غلط داده‌می‌شود و داخل روغن سرخ می‌شود. اگر می‌خواهید این صبحانه را به سبک هلندی میل‌کنید لایه‌ای از مربا یا کمپوت میوه را هم به آن اضافه‌کنید و یک روز شیرین را شروع‌کنید.

 

 

 

  • صبحانه اسپانیایی

در فرهنگ اسپانیا هم صبحانه از مهم‌ترین وعده‌های روزانه است و کمتر کسی پیدا می‌شود که از خوردن صبحانه بگذرد. اگر برای صرف صبحانه به یک کافه‌ی اسپانیایی می‌روید، می‌توانید قهوه با شیر، آب پرتقال و نان تست با گوجه بخورید که یک صبحانه‌ی رایج اسپانیایی را تجربه کرده‌باشید. خوراکی‌های دیگری که می‌توانید برای صبحانه همراه قهوه‌تان سفارش‌دهید، ساندویچ با نان باگت و خمون ایبریکو، املت تورتیا و نان تست با مربا یا با ژامبون و پنیر هستند.

 

در فرهنگ کره غذای سنتی خاصی وجود ندارد که فقط برای صبحانه خورده‌شود. وعده‌ی صبحانه فرق چندانی با شام ندارد اما کمی سبک‌تر است. برنج، سوپ و انواع بانچان (غذاهای کوچکی که به همراه برنج سرو می‌شوند)، مثل کیمچی غذاهایی هستند که یک میز صبحانه‌ی کره‌ای را تشکیل می‌دهند.

 

  • صبحانه‌ی آفریقای جنوبی

پوتوپپ! (putu pap) خوراکی مخصوص آفریقای جنوبی که از آرد ذرت تهیه می‌شود و معمولا با شیر و شکر برای صبحانه خورده‌ می‌شود. نان ذرت یا بیسکوییت که نوعی نان خشک شیرین است نیز به همراه چای یا قهوه‌ی شیرین صبحانه‌ای رایج در این فرهنگ به حساب می‌آید.

 

  • صبحانه چینی

صبحانه‌ی چینی یکی از دلپذیرترین گزینه‌ها برای شروع یک روز خوب است. حتما یکی از اجزای این صبحانه شما را جذب خواهد‌کرد:

-پنکیک پیازچه: پنکیکی ترد و خوشمزه که با قطعات پیازچه پر شده

-کنگی: نوعی شیربرنج به همراه انواع سبزیجات

-شیر سویای: شیر سویای تازه مثل یک سوپ گرم خوشمزه است که می‌توانید آن را در یک کاسه‌ی بزرگ بریزید و با قاشق بخورید.

-You Tiao نوعی دونات کم‌شیرین چینی که با شیر سویا ترکیبی خوشمزه می‌سازد.

-کیک شلغم یا کیک تربچه: نوعی کیک که از آرد برنج و قطعات شلغم یا تربچه درست می‌شود و ابتدا بخارپز شده سپس به تکه‌های باریک بریده و سرخ می‌شود.

 

 

 

  

 

نویسنده: نیلوفر کیانی