مدت زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

تاریخ انتشار: 27 آذر 1397

 

با خاص‌ترین و مدرن‌ترین آبنماهای جهان آشنا‌شوید. ترکیبی از معماری مدرن و خلاقیت که شما را شگفت‌زده خواهد‌کرد. با موقعیت این آبنماها آشنا شوید، شاید روزی تصمیم‌گرفتید که از نزدیک آن‌ها را ببینید و از تماشای جاری‌شدن آب بر روی این مجسمه‌های جذاب لذت‌ببرید.

 

  • متال‌مورفسیس: شارلوت، کارولینای‌شمالی

(Metalmorphosis: Charlotte, North Carolina)

 

مجسمه‌ی متال‌مورفسیس کاری از هنرمند چکی، دیوید کرنی، است که در پارک تکنولوژی شهر شارلوت ساخته‌شده. این مجسمه ، پرتره‌ای از خودِ هنرمند است که از ۴۰ قطعه استیل ضدِخش ساخته‌شده و هرکدام از قطعات, قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه دارند.

دیوید کرنی خالق مجسمه‌ی دیگری به نام سرِ کافکا نیز هست . این دو اثر بسیار به هم شبیه‌اند و از معدود وجوه تمایزشان محل قرار‌گرفتن آن‌هاست. سرِ کافکا از ۴۲ قطعه‌ی متحرک تشکیل شده و در مرکز خرید شلوغی در پروگ بر روی یک پایه قرار‌گرفته. در حالی که متال‌مورفسیس در حوض آبی در پارک تکنولوژی قراردارد و از دهانش آب بیرون می‌آید که باعث شده به عنوان یکی از خاص‌ترین آبنماهای جهان شناخته‌شود.

نام این آبنما الهام گرفته از کتاب متامورفسیس (به معنای مسخ) از کافکا، نویسنده‌ی معروف پروگی است.

 

آبنمای متال مورفسیس در کارولینای شمالی - کافکا

 

  • آبنمای قایقِ آبی: والنسیا، اسپانیا

(Water Boat Fountain: Valencia, Spain)

در نگاه اول به نظر می‌آید که قایقی کلاسیک در میان حوضی از آب پیش روی‌ شما قرار دارد اما این قایق حاصل ریزش جریان آب در مسیرهای تعیین‌شده‌ است. این آبنما در میدان مالواروسای شهر والنسیا واقع‌شده و اطلاعات دقیقی از سازنده‌ی این اثر هنری سورئال در دسترس نیست. این‌ اثر در نهایت سادگی، زیبا و زیرکانه طراحی‌شده.

(تور مجازی) 

 

معروف‌ترین آبنماها و آبشارهای جهان - قایق آبی - اسپانیا

 

  • آبنمای سواروسکی: اینسبروک، اتریش

 (Swarovski Fountain: Innsbruck, Austria)

آبنمای سواروسکی واقع‌شده در تِم پارکی در نزدیکی شهر اینسبروک  ترکیبی از اثری ‌هنری و بنایی‌ تبلیغاتی برای شرکت سواروسکی است. این آبنما از یک سرِ بزرگ تشکیل‌شده که چشمانی درخشان دارد و سطح آن از چمن پوشیده‌شده و این‌طور به نظر می‌آید که این سر از میان تپه‌ها و چمن‌ها درآمده و به بیرون نگاه‌می‌کند.

 

آبنمای سوارووسکی در اتریش

 

  • آبنمای استراوینسکی: پاریس، فرانسه

(Stravinsky Fountain: Paris, France)

این آبنما بیش از هرچیزی شبیه به یک سیرک شلوغ و رنگارنگ است. این بنا الهام گرفته از موسیقی  ایگور استراوینسکی است و به ویژه تجربه‌های او در موسیقی جاز. خالقان این اثر، مجسمه‌ساز سوئیسی ژان تینگلی (Jean Tinguely) و نقاش فرانسوی نیکی دُ سن فل (Niki de Saint Phalle)

هستند. آثار ژان بیشتر در سبک دادائیست بوده و آثار نیکی قالبا روشن و رنگی بودند.از این رو ترکیب هنر این دو نفر منجر به خلق اثری متفاوت، شلوغ و تا حدی عجیب شده‌است. خواسته‌ی این دو هنرمند این بود که به آبِ آبنما رسیدگی چندانی نشود و اجازه داده‌شود که خزه در آن رشد کند تا بدین شکل رد پای طبیعت هم بر این اثر هنری پیدا‌شود.

 

آبنمای استراوینسکی در پاریس - دادائیسم

 

  • اسب‌های وحشی لاس کولیناس : تگزاس، ایالات متحده آمریکا

(The Mustangs Of Las Colinas, Texas, USA)

"اسب‌های وحشی در لاس کولیناس" مجسمه‎‌ای برنزی، اثر رابرت گلن است که میدان ویلیامز در لاس کولیناس، ایروینگ، تگزاس را مزین کرده‌است.  گفته می‌شود که این اثر یکی از بزرگترین مجسمه‌های مربوط به اسب‌ و اسب‌سواری در دنیاست. (بزرگترین آن‌ها کلپیس در اسکاتلند است.)  اسب‌های وحشی تگزاسی از ساکنین تاریخی مهم این ایالت بودند و این مجسمه‌ی یادبود، گروهی از آن‌ها را در حال دویدن در بستری از آب به تصویر درآورده. آبنماهای این مجسمه به شکلی طراحی شده‌‌اند که گویی آب در اثر برخورد سم اسب‌ها به اطراف پاشیده می‌شود. این آبنما، نماد سبک زندگی پر تحرک و آزاد از قید و بندی است که در روزهای قدیم در تگزاس جریان‌داشته. این اثر در سال 1976 کامل شده و در سال 1984 در محل فعلی آن نصب‌شد.

 

آبنمای اسب‌های وحشی در تگزاس

 

  • شیر آب جادویی : کادیز، اسپانیا

(Magic Tap, Cadiz, Spain)

این شیر آب جادویی در آکوا لند شهر کادیز در اسپانیا قرار‌دارد. در نگاه اول به نظر می‌رسد که این شیر در هوا معلق است، اما اگر از نزدیک و با دقت به آن نگاه‌کنید، متوجه میشوید که درواقع لوله‌ای در میان جریان آب مخفی شده‌است که کل بنا را سرپا نگه می‌دارد. ولی آیا می‌توان منکر خاص و شگفت‌انگیز بودن این آبنما شد؟ خیر!

 

آبنمای معروف در کادیز اسپانیا

 

  • آبنمای گرداب "چریبدیس" : ساندرلند، انگلستان

Vortex Fountain 'Charybdis', Sunderland, UK)

آبنمای چریبدیس در سال 2000  توسط ویلیام پای برای هتل و اسپای سیهام در نزدیکی ساندرلند در انگلستان شمالی ساخته‌شد. چریبدیس نام سایرنی (siren) در کتاب ادیسه‌ی هومر بود که گاوی از زئوس دزدید و زئوس در جواب اینکار، او را مورد اصابت صاعقه‌ای قرار داد که باعث تبدیل‌شدنش به یک گرداب شد. پای با الهام از این داستان، مجسمه‌های مشابهی هم در برزیل ساخته‌است.

 

آبنمای الهام گرفته از اسطوره‌ها - ساندرلند انگلستان

 

  • آبنمای شیرجه‌زن‌ها : دبی، امارات متحده عربستان

    (The Divers Fountain', Dubai, United Arab Emirates)

اگر می‌خواهید از این آبنمای 24 متری دیدن‌کنید، سری به دبی مال در امارات متحده عربی بزنید. این آبنما با مجسمه‌هایی از شیرجه‌زن‌هایی از جنس فایبرگلاس آراسته‌شده و از هر 4 طبقه‌ی مرکز خرید عبور می‌کند. این آبنما توسط طراحان سنگاپوری طراحی‌شده و در سال 2009 افتتاح شد. می‌توان گفت که این آبنمای شگفت‌انگیز یکی از بزرگترین آبنماهایی است که در فضای بسته قرار دارد.

 

آبنمای فضای بسته در دبی مال

 

 

  • آبشار هرکول : کاسل، آلمان

(Cascades Of Hercules Monument, Kassel, Germany)

Bergpark Wilhelmshöhe  پارکی با طراحی باروک خیره‌کننده در شهر کاسل آلمان است. در بالاترین نقطه‌ی این پارک مجسمه‌ای بزرگ از هرکول قرار گرفته که جریان آب از آن‌جا شروع می‌شود و در مسیرش به سمت پایین از آبنماهای کوچک‌تر و چرخ‌های آبی عبور می‌کند. ساخت این آبنما از سال 1689 و به دستور شاهزاده‌ی هس-کسل (Landgrave Carl of Hesse-Kassel) آغاز شد و ایده‌ی کلی آن از نمونه‌های مشابه ایتالیایی، فرانسوی و انگلیسی گرفته‌شد. Giovanni Francesco Guerniero، معماری ایتالیایی بود که برای طراحی این اثر استخدام‌شد.

 

آبنمای هرکول در آلمان