مدت زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

تاریخ انتشار: 28 آذر 1397

Shakespear and Company Bookstore 📚📖

کتابفروشی شکسپیر و شرکا، معروف‌ترین کتابفروشی مستقل جهان است که در پاریس در خیابان سی‌و‌هفتم‌ بوشری قرار‌دارد. این کتابفروشی را می‌توان آرمان‌شهر ادبیات دانست، جایی که پول از اهمیت کمتری برخوردار است و هنر و ادب در الویت قرار گرفته‌اند.

اولین‌باری که این کتابفروشی توسط جورج ویتمن افتتاح‌شد، به اسم لُ میسترال شناخته‌می‌شد اما در آپریل ۱۹۶۴ در چهارصدمین سالگرد تولد شکسپیر، اسم آن به شکسپیر و شرکا تغییر پیداکرد. علت این نامگذاری ارادت آقای ویتمن به خانم سیلویا بیچ، صاحب کتابفروشی‌ای به همین اسم، بود. کتابفروشی خانم سیلویا بیچ محل گردهمایی نویسنده‌های بزرگی مثل: جویس، همینگوی، فیتزجرالد، الیوت و... در سال‎های دور بود اما به علت مخالفت او با نازی‌ها، پس از مدتی تعطیل شد.

 

ویتمن بسیار تلاش کرد تا فضایی که در کتابفروشی خانم بیچ وجو‌د‌داشت را در شکسپیر و شرکای جدید بازسازی کند و به زودی مورد استقبال نویسندگان و علاقمندان زیادی قرار گرفت. افرادی مثل آلن گینزبرگ، هنری میلر، جیمز جونز و جیمز بالدوین از اولین بازدیدکنندگان این کتابفروشی جدید بودند.

ویتمن در اوایل جوانی مدتی را در سفری ماجراجویانه گذراند و در حالی که تنها ۴۰ دلار به همراه داشت از یک سمت آمریکا به سمت دیگر آن رفت. در این مدت با انسان‌های شریف و مهربانی روبه‌رو شد که به او پناه می‌دادند و در زمان مریضی از او نگهداری‌ می‌کردند. از این رو پس از تاسیس کتابفروشی‌اش برای جبران لطفی که دیگران به او‌ کردند، هنرمندان و روشن‌فکران و علاقمندان را دعوت می‌کرد که مدتی را در میان قفسه‌های شکسپیر و شرکا بگذرانند و روی کاناپه‎‌های آن بخوابند. شعار ویتمن این بود که "از غریبه‌ها استقبال کن، شاید که آن‌ها فرشته‌هایی در لباس مبدل باشند." طی سالیان حدود سی هزار نویسنده و هنرمند با قلب‌های جوان از این مسئله استقبال کردند و مدتی در شکسپیر و شرکا ساکن شدند. از این افراد فقط ۳ چیز انتظار می‌رفت: روزی یک کتاب بخوانند، چند ساعتی در کتابفروشی کمک کنند و در یک صفحه، بیوگرافی خودشان را بنویسند.

 

در سال ۲۰۰۶ ویتمن اداره‌ی کتابفروشی را به دخترش سیلویا سپرد. در سال ۲۰۱۱ جورج ویتمن با کتابفروشی‌اش خداحافظی کرد و دنیا را ترک کرد.

شکسپیر‌ و شرکا همچون رمانی ‌بود که جورج آن را فصل به فصل نوشت‌ و سپس به سیلویا واگذارش‌کرد تا آن را ادامه دهد. سیلویا مسیر پدرش را به بهترین نحو ادامه‌داده و مکانی برای آرامشِ عاشقانِ کتاب فراهم کرده.

 

حقایقی در مورد کتابفروشی شکسپیر و شرکا :

  • صحنه‌هایی از فیلم نیمه شب در پاریس (Midnight in Paris) اثر وودی الن  و فیلم پیش از غروب (Before Sunset) اثر ریچارد لینکلاتر در کتابفروشی شکسپیر و شرکا فیلم‌برداری شده.

 

 

  • در سال ۲۰۱۵ کافه‌ی شکسپیر و شرکا در کنار کتابفروشی افتتاح‌شد. این کافه قهوه، چایی، آب‌میوه‌ی تازه و غذاهای گیاهی پرطرفداری دارد. می‌توانید از فضای داخلی کافه استفاده‌کنید یا روی صندلی‌های فضای باز آن بشینید، کتابتان را ورق بزنید، نگاهی به کلیسای نوتردام بیاندازید و از قهوه‌تان لذت ببرید. ☕️

َ

تگ ها: پاریس