مدت زمان تقریبی مطالعه: 10 دقیقه

تاریخ انتشار: 17 دی 1397

اگر دلتان سفری پر ماجرا ولی نسبتا کم‌خرج می‌خواهد، بوداپست، پایتخت مجارستان، یکی از بهترین گزینه‌ها برای شماست. به بوداپست، "قلب اروپا"، "ملکه‌ی دانوب"، "پاریس شرق اروپا" و القابی این چنین نسبت‌داده‌اند و این القاب بی‌دلیل نیستند. تعداد جاذبه‌های این شهر بی‌شمار است و برای دیدن همه‌ی آن‌ها وقت کم می‌آورید. در این مقاله با شهر بوداپست و معروف‌ترین جاذبه‌های آن آشناشوید و سپس خودتان درمورد جذابیت این شهر دوست‌داشتنی قضاوت‌کنید!

 

شهر بوداپست - پایتخت مجارستان

 

درباره‌ی بوداپست

 

شهر بوداپست از دو قسمت بودا و پست تشکیل‌‌شده که توسط رودخانه‌ی دانوب از هم جداشده‌اند.

آب‌وهوای این شهر در زمستان سرد، ابری و مرطوب و در تابستان گرم است. میانگین دمای سالانه‌ی بوداپست 11 درجه سانتیگراد تخمین‌‌زده‌شده. به گفته‌ی سایت "budapest by locals" زمان ایده‌آل برای بازدیداز این شهر، فصل بهار است. زبان رسمی این شهر زبان مجاری و واحد پول آن فورینت (280.80 فورینت= 1 دلار) می‌باشد. بوداپست خطوط متروی گسترده‌ای دارد که می‌تواند شما را با سرعت زیادی از یک سمت شهر به سمت دیگر آن برساند، بنابراین برای رفت‌وآمد کم‌خرج و راحت، متروی بوداپست پیشنهاد می‌شود.

 

 

10 جاذبه‌ی گردشگری معروف بوداپست

 

1-ساختمان پارلمان (Parliament Building)

ساختمان پارلمان بوداپست که یکی از مهم‌ترین نمادهای این شهر است، در سال 1902 کامل‌شد. این ساختمان که در ساحل رودخانه‌ی دانوب واقع‌شده، از عظیم‌ترین بناهای بوداپست است. اگر اولین باری است که به بوداپست سفر می‌کنید، سر زدن به این بنا را فراموش‎‌نکنید. توریست‌ها معمولا برای مشاهده‌ی سبک معماری، مجسمه‌ها و تابلوهای نقاشی زیبا از داخل این بنا بازدید می‌کنند. این بازدید فقط به همراه تورهایی ممکن است که روزانه به زبان‌های مختلف برگزار می‌‌‌شوند. این تورها معمولا زود پر می‌شوند، بنابراین فراموش‌نکنید که از قبل رزرو کنید. 

 

ساختمان پارلمان بوداپست - سومین ساختمان پارلمان بزرگ جهان

 

 

2-حمام‌ آب گرم Széchenyi

پس از یک روز پرماجرا در پایتخت مجارستان دلتان چه چیزی می‌خواهد؟ آرامش؟ ریلکس کردن؟ بهترین جا برای این کار حمام آب گرم Széchenyi است. شهر بوداپست حمام‌های آب گرم بسیاری دارد، در حدی که به آن "شهر اسپاها" می‌گویند. اما بسیاری بر این عقیده‌اند که بهترین این حمام‌ها Széchenyi است. این حمام آب گرم که از دو استخر تشکیل‌شده در فضایی باز قرار دارد و معماری شگفت‌انگیزی دارد. حضور مجسمه‌های اطراف این استخرها نیز در جذابیت آن‌ها بی‌تاثیر نیست. فواید پزشکی این حمام‌‎های آب گرم به محبوبیت آن‌ها می‌افزاید وهمیشه محلی‌ها و توریست‌ها را به سمت خود میکشاند.

 

حمام آب کرم و چشمه ی آب معدنی در بوداپست

اما از حق نگذریم، تمام حمام‌های آب گرم و اسپاهای این شهر فوق‌العاده هستند. حمام و اسپای گلرت یکی دیگر از محبوب‌ترین هاست که با داشتن استخرهای مختلف، سوناها، خدمات ماساژ و ... قطعا فضایی ایده‌آل برای گذراندن ساعاتی آرامش‌بخش است.

 

حمام آب گرم و اسپا در شهر بوداپست

 

3-سنگر ماهیگیر  (Fisherman’s bastion)

در نگاه اول به این قلعه‌ی زیبا که انگار از میان افسانه‌ها بیرون‌ آمده، ممکن است فکرکنید که تاریخ ساخت آن به قرون وسطا برمی‌گردد؛ اما در واقع سنگر ماهیگیر اوایل قرن 20 ساخته‌شد. در معماری این بنا از سبک نئو-گاتیک استفاده‌شده و هدف اصلی از ایجاد آن، داشتن سکویی بود که به رودخانه‌ی دانوب، جزیره‌ی مارگارت و پست دید کامل داشته‌باشد. از برج‌های این قلعه می‌توانید منظره‌ای فوق‌العاده از شهر را تماشا کنید و عکس‌های فانتزی و زیبا ثبت‌کنید. بازدید از قلعه‌ی ماهیگیر (fisherman's bastion)  رایگان است.

سنگر ماهیگیر در پایتخت مجارستان

باستیون ماهیگیر

fisherman's castle in budapest

 

4-پیاده‌روی در کنار رود دانوب  (Danub Promenade)

اگر دلتان یک پیاده‌روی کوتاه ولی پرماجرا می‌خواهد، کناره‌ی رود دانوب بهترین محل برای شماست. در این پیاده‌روی می‌توانید شاهد بسیاری از جاذبه‌های این شهر باشید. کفش‌های معروفی که در کناره‌ی رود دانوب قرار گرفته‌اند یکی از جاذبه‌هایی هستند که در این مسیر با آن‌ها روبه‌رو خواهیدشد. این 60 جفت کفش، به‌عنوان یادبودی برای احترام به 3500 نفری ساخته‌شده‌اند که در جنگ جهانی دوم در کناره‌ی همین رود کشته‌شدند.

 

;ta ihd luv,t nv ;khvi d v,n nhk,f


مجسمه‌های دوست‌داشتنی از جمله شازده کوچولو از دیگر چیزهایی هستند که در مسیر خواهید دید و می‌توانید عکس‌های زیبایی با آن‌ها بگیرید. از این راه پیاده‌روی، جاذبه‌هایی جون مجسمه‌ی آزادی بوداپست، سنگر ماهیگیر و قلعه‌ی بودا دیده می‌شوند. اگر از قدم‌زدن خسته‌شدید، می‌توانید در یکی از رستوران‌ها یا کافه‌های میان راه استراحت‌کنید و از این فضای دوست‌داشتنی لذت‌ببرید.

*اگر به پیاده‌روی علاقه ندارید، پیشنهاد ما استفاده از کشتی‌های کروز تفریحی رود دانوب است.

 

مجسمه ی شازده کوچولو در کناره ی رود دانوب

 

5-مجسمه‌ی آزادی (Liberty Statue)

مجسمه‌ی آزادی بوداپست که بر روی تپه‌ی گلرت قرار گرفته، یکی از مجسمه‌های دوران کمونیسم است، که به علت زیبایی و موقعیت خاصش، پس از تغییر دولت به دموکراسی، پابرجا باقی‌‌ماند. این مجسمه در سال 1947 ساخته‌شده و روی آن نوشته "برای تمام کسانی که جان خود را فدای استقلال، آزادی و کامیابی مجارستان کردند". از کنار این مجسمه، منظره‌ای بی‌همتا از شهر پیداست که باعث می‌شود بالا رفتن از این تپه کار چندان سختی به نظر نیاید و ارزش طی کردن مسیر را داشته باشد.

 

مجسمه آزادی بوداپست

مجسمه ی آزادی بوداپست از پایین

 

6-قلعه‌ی بودا (Buda Castle)

قلعه‌ی بودا، روی تپه‌ی قلعه (castle Hill) قرار دارد و محل قرار گرفتن گالری ملی قلعه‌ی بودا و موزه‌ی تاریخ است. این قلعه در گذشته محل سکونت پادشاهان مجارستان بوده. ساختن قلعه‌ی بودا در سال 1265 تمام‌شد  در سال 1987 به‌عنوان میراث جهانی یونسکو انتخاب‌شد.

برای پایین آمدن از قلعه می‌توانید از قطار کابلی مخصوص آن استفاده‌کنید که با سرعت کم از شیب پایین می‌آید و به شما این امکان را می‌دهد که دیدی پانارومایی و چشم‌نواز از شهر داشته‌باشید.

 

قلعه ی بودا

 

7-کلیسای سن استفان (St. Stephen’s Basilica)

کلیسای سن استفان یکی از مهم‌ترین بناهای مذهبی مجارستان است. این بنای زیبا با دو برج ساعت و یک گنبد باشکوه، وقف شاه استفان 1 (اولین پادشاه مجارستان) شده و یکی از جاذبه‌های این کلیسا، دست راست مومیایی شده‌ی شاه استفان است که به صورت آراسته‌شده با جواهرات در کلیسای سن استفان قراردارد.

بازدیدکنندگان می‌توانند علاوه‌بر تماشای معماری تحسین‌برانگیز و فضای داخلی کلیسا، به ایوان گنبد برج بروند در آن‌جا از منظره‌ی خیره‌کننده‌ی شهر لذت‌ببرند. بازدید از کلیسای سن استفان به تنهایی امکان‌پذیر است اما اگر از همراهی یک راهنما استفاده‌کنید می‌توانید اطلاعات بیشتری درمورد تاریخچه‌ی بنا هم به‌دست‌آورید.

 

کلیسای سنت استفان بوداپست

پله های کلیسای سن استفان

 

8-میدان قهرمانان (Heroe's Square)

در میدان قهرمانان، واقع شده در انتهای خیابان آندراسی، مجسمه‌ها و بناهای یادبودی وجود دارند که توریست‌های زیادی را به سمت خود جذب می‌کنند. در مرکز این میدان، بر روی ستونی بلند، مجسمه‌ای با شکوه از جبرئیل قرار دارد و در دو سمت آن مجموعه‌ای از ستون‌ها دیده می‌شود. در میان این ستون‌ها مجسمه‌هایی دیگری وجود دارند که شخصیت‌های برجسته‌ی تاریخ مجارستان را به تصویر می‌کشند. همچنین مجسمه‌ی 7 سردسته‌ی مجارستانی، که گفتهمی‌شود بنیانگذاران این کشور بوده‌اند در اطراف میدان دیده‌می‌شوند.

اگر برای اولین بار به بوداپست سفر می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم توقف کوتاهی در این میدان داشته‌باشید و سپس به موزه‌ی هنرهای زیبا یا پارک شهر که در کنار این میدان واقع‌شده‌اند سر بزنید.

 

میدان قهرمانان (شهر بوداپست(

مجسمه های میدان قهرمانان بوداپست

 

9-پل زنجیر (Chain Bridge)

روی معروف‌ترین پل شهر، که بودا و پست را به هم وصل می‌کند قدم‌بزنید و از تماشای فضاهای اطراف لذت‌ببرید. این پل که در صده‌ی 1800 توسط معمار انگلیسی، ویلیام تیرنی ساخته‌شد، طی جنگ جهانی دوم آسیب‌های شدیدی دید، اما در اواخر صده‌ی 1940 بازسازی شد. به ‌عقیده‌ی عده‌ی زیادی از بازدیدکنندگان، این پل، شب‌ها در زیباترین حالت خود قراردارد و صحنه‌ای مناسب برای گرفت عکس‌های خاطره‌انگیز است.

 

پل زنجیر - مجارستان

نمای شبchain bridge بوداپست مجارستان

10-مارکت هال (Central Market Hall)

فروشگاه مرکزی بوداپست، جایی است که در آن انواع و اقسام مواد غذایی پیدا می‌شود. معماری این فروشگاه سربسته هم خاص و زیباست. علاوه‌بر خرید مواد غذایی می‌توانید در رستوران‌های مختلف آن هم غذا بخورید. پس سنترال مارکت هال بوداپست را از دست‌ندهید.

 

بازار مرکزی بوداپست

سنترال مارکت - محل خرید مواد غذایی در بوداپست

 

نکات ایمنی هنگام سفر به بوداپست

  • شماره‌های تلفن‌های اضطراری در بوداپست را همراه خود داشته‌باشید:

-پلیس : 107

-آمبولانس: 104

-آتش‌نشانی: 105

-خط اضطراری انگلیسی‌زبانان، مخصوص توریست‌ها: 4388080

 

  • تا حد امکان از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی استفاده‌کنید. اگر در مسیری بهترین و نزدیک‌ترین راه با تاکسی بود، فقط به تاکسی‌هایی زرد رنگ، با ساین ثابت روی سقفشان و آرم یک شرکت تاکسیرانی و قیمت روی درهایشان اعتمادکنید.

*تاکسی شهر یکی از شرکت‌های تاکسیرانی معتبر شهر است که اپراتورهای انگلیسی زبان دارد.

شماره تلفن: 2111111

 

  • فقط به اندازه‌ی نیازتان پول نقد حمل‌کنید و پول و مدارک مهم‌تان را ترجیحا در کیف کمری، در نزدیک‌ترین حالت به خودتان نگهدارید.

نویسنده: نیلوفر کیانی
تگ ها: مجارستان