مدت زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

تاریخ انتشار: 26 دی 1397

 کشور زیبای سوئیس یکی از محبوب‌ترین مقاصد سفر در بین ایرانیان است. جمعیت سوئیس حدود 8 میلیون نفر است و یکی از امن‌ترین و بهترین کشورها برای زندگی‌کردن به حساب می‌آید. سوئیس نه‌تنها یکی از زیباترین کشورها‌ی جهان با مناظر طبیعی باورنکردنی است، بلکه یکی از جالب‌ترین کشورها هم هست! منظور از جالب چیست؟ در کشور سوئیس قوانینی وجود دارد که شاید به نظر خیلی‌ها عجیب و غیرعادی بیایند، اما قطعا تمام این قوانین در جهت بالا بردن کیفیت زندگی در سوئیس به‌وجود آمده‌اند. به خواندن این مقاله ادامه دهید تا با برخی از قوانین و حقایق قابل‌توجه درمورد این کشور شگفت‌انگیز آشنا شوید!

 

حقاقی جالب درمورد کشور سوئیس

 

1-سوئیس و واتیکان تنها کشورهایی هستند که پرچم مربعی شکل دارند!

پرچم مربعی شکل کشور سوئیس

 

2-قانون کشور سوئیس نگه‌داشتن حیوانات اجتماعی، به صورت تکی، را ممنوع کرده، و حتما باید یک جفت از آن‌‌ها را نگه‌دارید. حیواناتی مثل خوکچه هندی، موش، قناری، فرت، ماهی و ... حیواناتی اجتماعی هستند و نگه‌داشتن یک عدد از آن‌ها سوءاستفاده از حیوان حساب‌شده و طبق قوانین سخت‌گیرانه‌ای که در کشور سوئیس در زمینه‌ی "رفاه حیوانات" وجوددارد، غیرقانونی است. این قوانین جدی باعث شده که وکلایی در سوئیس منحصرا در جهت دفاع از حقوق حیوانات فعالیت کنند.

 

خوکچه های هندی و قانون نگهداری جفت آن ها در سوییس

 

3-در کشور سوئیس برای داشتن سگ به عنوان حیوان خانگی باید مالیات پرداخت‌کنید. این مالیات بر اساس نژاد، قد و وزن حیوان مشخص می‌شود. همچنین صاحبان سگ‌ها باید حتما دوره‌هایی را در جهت آموزش نگهداری صحیح سگ طی کنند.

 

سگ های بامزه - مالیات نگهداری از سگ در سوئیس

قوانین نگداری از سگ در سوئیس

 

4-طبق تحقیقات مختلف در طی سالیان، کشور سوئیس یکی از بهترین نقاط برای متولد شدن، زندگی کردن و شاد بودن است. در سال 2015 سوئیس به‌عنوان شادترین کشور جهان معرفی‌شد و در سال 2018 ، 5 امین کشور شاد که هنوز هم رتبه‌ی قابل توجهی است. (کشورهای اول تا چهارم فنلاند، نروژ، دانمارک و ایسلند هستند.)

 

کودکان شاد - زندگی در کشور سوییس

 

5-بیشترین صادرات کشور سوئیس، صادرات شکلات است. شکلات‌های معروف توبلرون اولین بار در سوئیس تولیدشدند و سالانه حدود 7 میلیارد از این مثلث‌های خوشمزه در این کشور تولید می‌شود. مردم سوئیس شکلات‌خورترین مردم دنیا هستند.

 

شکلات توبلرون - شکلات های سوئیسی

 

6-بعد از شکلات بیشترین صادرات کشور سوئیس، ساعت است.

 

ساعت، صادرات کشور سوئیس

 

7-قهوه‌ی فوری اولین بار در کشور سوئیس تولید شد. در حالی‌که ایتالیایی‌ها به کاپوچینو و اسپرسویشان افتخار می‌کنند، ایده‌ی قهوه‌ی فوری اولین بار به ذهن سوئیسی‌ها رسید. کمپانی سوئیسی نسله Nestlé اولین بار نسکافه را در سال 1938 تولیدکرد.

 

قهوه‌ی فوری اولین بار در سوئیس ساخته شد!

 

8-سوئیس منبع اختراعات ساده و جالب است. کاغذ سلفون، چاقوی چندکاره‌ی سوئیس آرمی، موسلی صبحانه، شکلات با روکش طلای خوردنی و کاکائوی شیری از ابداعات سوئیسی‌ها هستند.

 

شکلات با روکش طلا - ساخت سوئیس

 

 

9-سوئیس همیشه آمادگی یک حمله‌ی اتمی را دارد. یکی از قوانین کشور این است که هر کسی باید در ساختمان خود یا در نزدیکی محل زندگیش به یک پناهگاه دسترسی داشته‌باشد. همه‌ی افراد این کشور قبل از ساختن خانه این امر را رعایت می‌کنند بنابراین پناهگاه‌های این کشور گنجایش تمام جمعیتش را دارند.

 

خانه های سوئیس

 

16-سوئیس با اسم Confoederatio Helvetica هم شناخته می‌شود. در بعضی مدارک مخفف CH برای کشور سوئیس استفاده می‌شود که دلیل آن همین اسم است. کنفدراسیون هلوتیکا از اسم قبیله‌ی هلوتیکا میاید که در دوره‌ی رومانی در کشور سوئیس زندگی می‌کردند. 


11- سوئیس بیش از 1500 دریاچه دارد. شما هیچ‌وقت با نزدیک‌ترین دریاچه بیش از 1 مایل فاصله‌ ندارید. به‌همین دلیل بیش از 60 درصد برق کشور از طریق نیروی هیدروالکتریک تامین می‌شود.

 

12-کشور سوئیس 4 زبان رسمی دارد: فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی و رومانش اما زبان انگلیسی یکی از آن‌ها نیست. هرچند زبان انگلیسی هم بین مردم سوئیس معروف است و معمولا مسافران برای ارتباط برقرار کردن با مشکلی روبه‌رو نمی‌شوند.

 

13-اگر به سوئیس سفر می‌کنید فراموش نکنید که از یکی از فواره‌های آن آب بنوشید. این کشور حدود 1200 فواره دارد که اکثرا آثار هنری هستند و تاریخچه‌ی خاص خودشان را دارند.

 

آبنماهای تاریخی در کشور سوئیس

فواره ای در کشور سوئیس

 

14-در کشور سوئیس والدین اجازه‌ندارند هر اسمی که دلشان می‌خواهد روی فرزاندانشان بگذارند. از آن‌جایی که گذاشتن اسم‌های عجیب روی کودک می‌تواند در آینده و شخصیت او تاثیر منفی داشته‌باشد، این کشور، گذاشتن اسم‌های عجیب را ممنوع کرده‌است. این قانون به نظر سخت‌گیرانه می‌آید اما قطعا تاثیرات مثبتی دارد.

 

نامگذاری کودکان در سوئیس قوانین خاصی دارد

 

15-تعداد بانک‌ها در کشور سوئیس بیشتر از تعداد دندان‌پزشکی‌هاست! این کشور معروف به داشتن اقتصادی باثبات و بانک‌هایی پیشرفته‌ است.

 

بانک های سوئیس - ارز سوئیس

 

16-بیش از 3100 مایل راه‌آهن در سوئیس وجود دارد. بیشتر مردم برای جابه‌جایی‌ در داخل کشور از قطار استفاده می‌کنند.

 

قطارهای کشور سوئیس

 

17-سوئیس یکی از بهترین سیستم‌های حمل و نقل عمومی جهان را دارد. توریست‌ها فقط با داشتن یک کارت می‌توانند از قایق، تله‌کابین، قطار و سایر وسایل نقلیه عمومی استفاده‌کنند.

 

تله کابین در کشور سوئیس

 

18-معمولا وقتی به یک کشور خارجی سفر می‌کنید، احساس غریب و متمایز بودن به شما دست می‌دهد. اما در سوئیس 23 درصد جمعیت را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند، پس راحت باشید و به کلوب خارجی‌های مقیم سوئیس بپیوندید!

 

19-اگر معلمی در سوئیس بودید، در سال 12 هفته تعطیلی داشتید و سالانه حقوقی در حدود 68000 دلار دریافت می‌کردید.

 

معلم ها در سوئیس

 

20-در سوئیس درصد افرادی که به صورت قانونی صاحب اسلحه هستند بیشتر از سایر کشورهای صنعتی است. با این وجود، پایین‌ترین درصد جرم‌ها و قتل‌های مرتبط با اسلحه را دارد.

 

نویسنده: نیلوفر کیانی
تگ ها: سوئیس