مدت زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

تاریخ انتشار: 2 بهمن 1397

ورزش‌های کشور فنلاند، با هر توقعی که از کلمه‌ی "ورزش" دارید فرق دارند. مردم فنلاند از زمستان‌های سرد و طولانی کشورشان نهایت استفاده را کرده‌‌اند و ورزش‌های زمستانی فوق‌العاده‌ هیجان‌انگیزی را به وجود آورده‌اند. مردم از سراسر جهان جذب این ورزش‌ها می‌شوند و برای شرکت در آن‌ها و یا برای تماشای این مسابقات به فنلاند سفر می‌کنند. اما در کنار این ورزش‌های زمستانی، مردم فنلاند بازی‌های دیوانه‌وار خاص خودشان را هم دارند که شاید تابحال از وجود آن‌‌ها خبر نداشته‌اید. پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا با تعدادی از بازی‌ها و ورزش‌های خاص کشور فنلاند آشنا شوید.

 

ورزش‌های زمستانی فنلاند

 

1-هاکی روی یخ

بازی هاکی روی یخ یکی از افتخارات ملی مردم کشور فنلاند است و از این رو بسیاری از فنلاندی‌ها به صورت حرفه‌ای یا آماتور این ورزش را انجام می‌دهند. عده‌ی زیادی از رده بالاترین بازیکنان هاکی روی یخ جهان، اهل فنلاند هستند. در این کشور به سادگی می‌توانید به تماشای یک بازی هاکی هیجان‌انگیز بنشینید و یا زمینی برای بازی کردن به صورت مبتدی پیداکنید.  اما این نکته را در ذهنتان داشته‌باشید که حتی بازیکنان آماتور فنلاندی، این بازی را بسیار جدی می‌گیرند و شوخی ندارند! پس منتظر بازی‌ای جدی و حتی خشن باشید!

 

ورزش هاکی روی یخ در کشور فنلاند

هاکی روی یخ از ورزش‌های معروف کشور فنلاند

 

2-اسکی

شاید پیست‌های اسکی فنلاند بهترین و معروف‌ترین در جهان نباشند، اما پیست‌هایی با رتبه‌ی بالا هستند که می‌توانند توجه علاقمندان را جلب‌کنند. اسکی ریزورت روکا با داشتن فصل برفی 200 روزه و Ylläs با مسیر 3000 متری، از بهترین پیست‌ها در این کشور هستند.

 

اسکی در کشور فنلاند

 

3-شنا در یخ

این ورزش کار ساده‌ای نیست و کمی دل و جرئت می‌خواهد اما به کسانی که دنبال فوران آدرنالین هستند شنا در آب‌های یخ‌زده پیشنهاد می‌شود. برای این کار سوراخ‌هایی داخل یخ دریاچه درست می‌کنند و داخل آن شیرجه می‌زنند. بعد از شک اولیه، چیزی که برای شما باقی می‌ماند حس سرحالی و خوشحالی زیاد است که باعث می‌شود این ورزش تا این حد بین مردم فنلاند پرطرفدار باشد.

برخی از مردم در لاپلند هر روز صبح تنی به آب می‌زنند  تا روزشان را پر انرژی و به دور از کسالت شروع‌کنند. اگر در فنلاند زندگی می‌کردید، در روزهای سرد زمستان، حاضر بودید همچین کاری کنید؟

 

شنا در آب‌های یخ‌زده فنلاند

شنادر آب‌های یخ‌زده‌ی کشور فنلاند

 

 

4-سورتمه با سگ

بهترین راه برای لذت‌بردن از مناظر خیره‌کننده‌ی فنلاند گردش با سورتمه‌هایی است که توسط سگ‌ها کشیده می‌شوند. در لاپلند انواع تورهای سافاری با هاسکی برگزار می‌شود که برخی از آن‌ها چند ساعته و برخی دیگر چند روزه هستند. حتی می‌توانید در تورهایی شرکت‌کنید که به شما نحوه‌ی هدایت این سورتمه‌‎ها را آموزش می‌دهند.

 

سورتمه با سگ در برف های فنلاند

سورتمه سواری با سگ- ورزش های فنلاند

 

 5-پیاده‌روی با کفش برفی

پیاده‌روی در برف و کشف طبیعت یخ‌زده کاری بسیار وسوسه‌برانگیز به نظر می‌آید اما حرکت در برف چندان ساده نیست. قدم زدن در برف می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد و حتی به زانوها آسیب بزند. اما فنلاندی‌ها از سالیان سال پیش برای این موقعیت راه‌حلی پیداکرده‌اند. آن‌ها کفش‌هایی مخصوص پیاده‌روی در برف طراحی کردند که با کمک آن می‌توانند بر روی زمین‌های یخ‌زده بدن مشکل راه بروند و بازدید کننده‌ها با کمک آن‌ها در فصل سرما در پارک ملی یخ‌زده گردش می‌کنند.

 

کفش‌های مخصوص پیاده‌روی در برف- اختراع فنلاندی ها

پیاده‌روی در برف با کفش های مخصوص فنلاندی

 

6-کارتینگ در برف

ورزش فنلاندی نسبتا جدید که به سرعت در حال محبوبیت کسب کردن بین مردم است. در این ورزش با ماشین‌های مخصوص کارتینگ که به صورت ویژه مجهز به زنجیر چرخ شده‌اند در پیست‌های کارتینگی که زمین آن‌ها از یخ پوشیده شده‌است رانندگی می‌کنند. یک سواری هیجان‌انگیز و خاص!

 

کارتینگ در برف - ورزش فنلاندی

 

7-اسکیت شمالی

عبور کردن از یک دریاچه یا رودخانه‌ی یخ‌زده ممکن است کار دیوانه‌واری به نظر برسد، اما در کشور فنلاند، هنگام زمستان، دمای هوا به حدی پایین میاید که یخ دریاچه‌ها کاملا ضخیم شده و عبور از آن‌ها بی‌خطر می‌شود. مردم با اسکی یا سورتمه در طول رودخانه حرکت می‌کنند اما معمولا از یک راهنمای حرفه‌ای هم کمک می‌گیرند که خطر رفتن روی نقاط نازکتر یخ را از بین ببرند.

 

اسکیت شمالی روی رودخانه های یخ‌زده‌ فنلاند

 

 

ورزش‌های عجیب و غریب فنلاندی

 

علاوه بر ورزشهای زمستانی محبوبی که در کشور فنلاند رایج هستند، ورزش‌های دیگری هم در این کشور وجود دارند که شاید به‌نظر هرکسی به جز خود فنلاندی‌ها عجیب و غیرمنطقی بیایند! حتی مطئن نیستم که می‌شود اسم ورزش را روی آن‌ها گذاشت یا نه، چون بیشتر شبیه به بازی‌هایی هستند که مردم خاص فنلاند، برای ثابت کردن عجیب بودنشان اختراع کرده‌اند!

 

8-حمل همسر!!

بله! در همین حد عجیب و خنده‌دار. حمل همسر با مانع! در این مسابقه مردها همسرشان را روی کولشان می‌گذارند و در حال عبور از موانع، با مردهای دیگر مسابقه می‌دهند و هر زوجی که زوردتر به خط پایان برسد، برنده‌ی مسابقه است. مسابقات قهرمانی حمل همسر از سال 1992 به بعد، سالانه در روستای سونکاجاروی، کشور فنلاند برگزار می‌شود. برای شرکت در این مسابقه کافیست کمی زودتر به محل برگزاری بروید و ثبت‌نام کنید!

 

مسابقه‌ی حمل همسر در فنلاند :/

 

 9-پرتاب بوت

فنلاند یکی از 4 کشوری است که مسابقه‌ی پرتاب بوت را برگزار می‌کنند. لهستان، آلمان و نیوزلند کشورهای دیگری هستند که این بازی را جدی گرفته‌اند. اینطور که می‌گویند، روزی در روستایی در کشور انگلیس، مقداری نوشیدنی داخل بوت یکی از روستایی‌ها ریخته و سپس یک نفر به چالش کشیده‌شده که این بوت را تا جایی که می‌تواند محکم پرتاب کند و بازی پرتاب بوت بعد از این داستان به‌وجود آمده. هدف این بازی فقط یک چیز است؛ ببینیم چه کسی می‌تواند بوتش را دورتر پرتاب کند؟ 

 

ورزش فنلاندی پرتاب بوت

 

10-حمام سونا

از آن‌جایی که در حال صحبت در مورد ورزش‌های عجیب فنلاندی هستیم، باید اشاره‌ای هم به مسابقات حمام سونای فنلاندی کنیم. مسابقات قهرمانی سونای فنلاندی، از سال 1999 تا سال 2010 در هینولا فنلاند برگزار می‌شد. قوانین این بازی بسیار ساده بود! برنده کسی بود که آخرین نفر در سونا می‌ماند و بدون کمک کسی از آن‌جا خارج می‌شد. دمای اولیه‌ی سونا حدود 110 درجه سلسیوس بود و هر 30 ثانیه یکبار دمای آن افزایش پیدا می‌کرد. شرکت‌کنندگان با شرکت در این مراسم سلامت خودشان را به خطر می‌انداختند تا اینکه در سال 2010 یکی از شرکت‌کننده‌ها جان خود را از دست داد. بعد از این اتفاق ناراحت‌کننده، برگزارکننده‌ها این مسابقات را کنسل کردند. خوشبختانه این برنامه‌ی عجیب در کشورهای دیگر هم برگزار نمی‌شود.

 

سونای فنلاندی

 

 

 

نویسنده: نیلوفر کیانی
تگ ها: فنلاند