مدت زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

تاریخ انتشار: 27 فروردین 1398

آتش‌سوزی

روز دوشنبه، در اغاز هفته‌ی مقدس و چند روز پیش از عید پاک، آتشی فاجعه‌آمیز کلیسای نوتردام پاریس را دربرگرفت و یکی از مهم‌ترین نمادهای کاتولیسم را در خطر قرار داد. این آتش ساعت‌ها به طول انجامید و پیش از آنکه آتش‌نشانان موفق به خاموش کردن آن شوند، مناره‌ی مخروطی شکل معروف 850 ساله‌ی کلیسا و سقف چوبی آن را از بین برد.

 

آتش‌سوزی در کلیسای نوتردام پاریس، فرانسه

زنگ‌های بزرگ نوتردام که در کتاب گوژپشت نوتردام ویکتور هوگو از آن‌ها صحبت شده بود و خاطره‌ی آن ماندگار شده بود، و همچنین سردر سنگ‌کاری شده‌ و زیبای کلیسا از آتش‌سوزی نجات پیدا کردند و سالم ماندند. مقامات رسمی اعلام کرده‌اند که اشیای ارزشمندی مثل تاج خار مسیح که یادگاری از مصائب مسیح بود از این آتش نجات یافته‌اند.

 

تاجی که از آتش سوزی کلیسا نجات داده شده

رئیس‌جمهور فرانسه، امانوئل مکرون، از نابودی این بنای با ارزش و پراهمیت که بیش از 800 سال قلب پاریس را دربرگرفته‌بود، ابراز تاسف کرد و سوگند خورد که بازسازی نوتردام انجام خواهد شد و برای شروع این امر کمپینی بین‌المللی برای جمع‌آوری کمک‌های مالی به وجودآورد.

مکرون گفت : "نوتردام تاریخ ما، ادبیات ما و تصویر ماست. نوتردام جایی است که بزرگ‌ترین لحظه‌هایمان را در آن زندگی کرده‌ایم، از جنگ‌ها گرفته تا ناخوشی‎‌ها و آزادسازی‌ها."

"این‌جا تاریخ ماست. و در حال سوختن است. در حال سوختن است و من هم غمی که هموطنان فرانسوی‌مان احساس می‌کنند را درک می‌‎کنم."

تحقیقاتی درمورد این حادثه شروع شده اما دلیل آتش‌سوزی هنوز مشخص نیست.

طبق گزارش‌ها، طی اولین تماس‌هایی که با آتش‌نشانی گرفته شد، اعلام شد که آتشی در اتاق زیرشیروانی کلیسا به وجود آمده. این بخش در دست بازسازی بود و اطراف آن با تعدادی داربست احاطه شده‌بود.

صدها آتش‌نشان به صحنه اعزام شدند و برای ساعات طولانی از عصر، درحالی که آتش و دود از کلیسا به آسمان برمی‌خواست، برای خاموش کردن آن تلاش کردند و یکی از آتش‌نشان‌ها آسیب جدی دید.

 

دیوانگی

در حالی که آتش‌نشانان در حال جنگیدن با آتش بودند، مردم در اطراف کلیسا جمع شدند و دعا کردند. یکی از شاهدان این آتش‌سوزی می‌گوید: "تماشای ناپدید شدن چنین سمبل بااهمیتی واقعا وحشتناک است. سال‌هاست که این کلیسا در این نقطه قرار داشته و ناگهان در چند دقیقه نیمی از آن ناپدید شد...دیوانگی است."

یکی دیگر از شاهدان این ماجرای دردناک می‌گوید: "پاریس بدون نوتردام دیگر پاریس نیست."

 

آتش سوزی کلیسای نوتردام پاریس

 

نمادی از فرانسه

سنگ بنای نوتردام در سال 1163 ، توسط الکساندر سوم گذاشته شد و در قرن 13 ام میلادی کامل شد. این کلیسا با برج‌ها، منار مخروطی و شیشه‎‌های طراحی شده‌اش نه‌تنها یک شاهکار معماری، بلکه سمبل مذهبی و فرهنگی کشور فرانسه است.

این کلیسا که در Île de la Cité ، جزیره‌ای کوچک در میانه‌ی شهر واقع شده یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های پاریس است و سالانه میزبان حدود 13 میلیون گردشگر است.

در سال 1804 تاج‌گذاری ناپلئون بناپارت در این کلیسا انجام شد. در قرن 19 ام به دنبال موفقیتی که داستان گوژپشت نوتردام در سال 1831 کسب کرد، مناره‌ی مخروطی در تلاشی برای ترمیم و بازسازی کلیسا ساخته شد.

برنارد هنری لوی، نویسنده‌ی فرانسوی گفت: "نوتردام پاریس یکی از قلب‌های تپنده‌ی تمدن فرانسوی است. چگونه می‌توان 8 یا 9 قرن تاریخ را بازسازی کرد؟ چگونه می‌توان اشک‌ها، زمزمه‌ها و خاطرات یک کشور و تمدن را بازسازی کرد؟"

 

کلیسای نوتردام پاریس

 

منبع:

edition.cnn.com

CNN's Amir Vera, Saskya Vandoorne, Sarah Westwood, Livia Borghese, Eliot McLaughlin and Gianluca Mezzofiore contributed to this report.

 

 

 

نویسنده: نیلوفر کیانی
تگ ها: پاریس خبر