مدت زمان تقریبی مطالعه: 12 دقیقه

تاریخ انتشار: 1 خرداد 1398

همیشه طرفداران پر و پا قرص فیلم‌های معروف کارهای جالبی می‌کنند که شاید به نظر بقیه‌ عجیب و غیرمنطقی بیاید. طرفداران سریال فوق‌العاده‌ی بازی تاج و تخت از این قاعده مستثنی نیستند!

به مناسبت پخش شدن قسمت آخر سریال گیم آو ترونز (هرچند شاید این قسمت انتظارات خیلی از ما از قسمت پایانی چنین مجموعه‌ی بزرگی را برآورده نکرده باشد!) تصمیم گرفتم مقاله‌ای درمورد گردشگری بازی تاج و تخت با شما به اشتراک بزارم. آیا خبر داشتید که همچین پدیده‌ای وجود دارد؟ اگر از طرفداران این سریال و یا مجموعه کتاب آن هستید، به خواندن ادامه بدهید تا با جزئیات این نوع گردشگری آشنا شوید.

 

جان اسنو و دنریس در سریال بازی تاج و تخت

 

 الهام گرفته از تاریخ

جورج.ر.ر.مارتین، خالق دنیای گیم آو ترونز در نوشتن این اثر از وقایع، شخصیت‌ها، مکان‌ها و دوره‌های تاریخی زیادی الهام گرفته است. برای مثال هپتارکی، یا هفت پادشاهی آنگلو-ساکسون در انگلستان قرن 5، الهام‌بخش هفت پادشاهی وستروس در این مجموعه بوده‌اند. جنگ‌ رزها که مجموعه جنگ‌هایی بین خاندان یورک و خاندان لنکستر در قرن 15 در انگلستان بودند، ایده‌بخش خاندان استارک و لنیستر در این داستان بوده‌اند. دیوار شمال که در این مجموعه از مرز شمالی هفت پادشاهی دفاع می‌کند براساس دیوار هادرین (که توسط امپراطوری روم برای دفاع از کلونی خود در انگلستان طراحی شده بود) ساخته شده. و بسیاری مثال‌های مشابه که اگر طرفدار واقعی بازی تاج و تخت باشید، احتمالا از آن‌ها خبر دارید! اما اجازه بدهید که به سمت زمان حال حرکت کنیم!

 

پرچم خاندان استارک - سریال گیم آو ترونز

 

موقعیت‌های اصلی فیلم‌برداری گیم آو ترونز

سریال بازی تاج و تخت در موقعیت‌های مختلفی در کشورهای مختلف فیلم‌برداری شده است. معمولا یک اپیزود از این سریال شامل صحنه‌های متعددی است که هرکدام از آن‌ها در یک گوشه از دنیا ساخته شده‌اند‌! و یا حتی بعضی از صحنه‌های ترکیبی در چند موقعیت متفاوت فیلم‌برداری شده، برای مثال اپیزود 4 از فصل هفتم سریال صحنه‌ی جنگی دارد که در اسپانیا ساخته شده اما بخش‌هایی از جنگ که نشان‌دهنده‌ی دنریس سوار بر اژدهاست، در استودیوی بلفاست در ایرلند شمالی، در مقابل اسکرین سبز فیلم‌برداری شده‌است.  

کشورهایی که موقعیت‌های اصلی این سریال بوده‌اند:

 

ایرلند شمالی: تعداد زیادی از صحنه‌های گات در استودیوی بلفاست ایرلند و یا فضاهای باز این کشور ساخته شده‌اند

-ایسلند: صحنه‌هایی در پارک‌های ملی این کشور

-مالت: صحنه‌هایی از فصل 1

-مراکش: صحنه‌هایی از فصل 3

-اسکاتلند: صحنه‌هایی از اپیزود 1، فصل 1

-اسپانیا: از فصل 5، دورن و شهرهایی از اسوس

-آمریکا: صحنه‌ای از فصل 3 در استودیویی در لس‌آنجلس فیلم‌برداری شد

-کانادا: از فصل 5، صحنه‌هایی در پارک ملی بنف

 

ایرلند شمالی - از لوکیشن‌‌های سریال گیم آو ترونز

 

گردشگری گیم آو ترونز

تورهایی که بر اساس موقعیت‌های سریال بازی تاج و تخت طراحی می‌شوند نه تنها بین طرفداران این سریال محبوبیت دارند، بلکه افرادی که به صورت اتفاقی درحال پرسه زدن در محل اعدام ند استارک هستند را نیز جذب می‌کنند. از طرفی مناطقی که برای ساخت این سریال انتخاب شده‌اند از زیباترین نقاط دنیا هستند. تصور کنید که یک منطقه چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد تا مناسب صحنه‌های یک سریال فانتزی باشد؟ شگفت‌انگیز و خیره‌کننده.

هرچند این جاذبه‌های گردشگری پیش از این هم بازدیدکنندگانی داشته، اما این انفجار توریستی و هجوم گردشگران از کشورهای مختلف، قطعا تحت تاثیر سریال موفق شبکه‌ی H.B.O. بوده.

درست است که اپیزود آخر گیم آو ترونز پخش شد و این سریال بعد از 8 سال به پایان رسید (متاسفانه) اما گردشگری مربوط به آن به این زودی‌ها به پایان نخواهد رسید و عاشقان این سریال تا سال‌ها بعد از صحنه‌های فیلم‌برداری آن بازدید خواهند کرد.

 

گردشگری مربوط به گیم آو ترونز

صحنه های واقعی فیلم‌برداری بازی تاج و تخت

گیم آو ترونز و گردشگری

 

جذاب‌ترین صحنه‌های فیلم‌برداری گیم ‌آو ترونز

دوبرونیک در کرواسی با داشتن دریایی شفاف و معماری سبک باروک، به خودی خود از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار به حساب می‌آید، اما برای طرفداران بازی تاج و تخت از اهمیت بیشتری برخوردار است! دوبرونیک همان کینگز لندینگ، پایتخت وستروس و محل استقرار شاه وستروس و تخت آهنین است. تعداد زیادی از صحنه‌های مهم و کلیدی دیگر این سریال نیز در دوبرونیک فیلم‌برداری شده‌اند.

 

اگر دوست دارید زندگی آن‌سوی دیوار شمالی را ببینید، یعنی همان‌ سمتی که وایت‌واکرها مستقر بودند، باید سفری به ایسلند داشته‌باشید. اما به جز شمال دیوار، موقعیت‌های دیگری نیز در ایسلند فیلم‌برداری شده. مثل صحنه‌ای که اژدهای دنریس بزغاله‌ای را به آتش می‌کشد، و یا صحنه‌ای که آریا و ساندر درحال ورود به ویل هستند و از مرگ بانو آرین خبردار می‌شوند. این صحنه‌ها در پارک ملی تینگولیر ایسلند ساخته‌شده‌اند. در کل ایسلند کشوری است که در هرگوشه‌ی آن با پدیده‌ی فوق‌العاده‌ای روبه‌رو می‌شوید و حتی اگر لوکیشن‌های گیم‌ آو ترونز را هم پیدا نکنید، ناامید بازنخواهید گشت!

 

گیم آو ترونز و پارک ملی تینگولیر در ایسلند

صحنه‌ی فیلم‌برداری بازی تاج و تخت در ایسلند

 

گیم آو ترونز و رشد گردشگری

در کشور اسپانیا، بناهای تاریخی مثل قلعه‌ی زفرا در گوادالاخارا و یا آمفی‌تئاتر ایتالیکا، پس از اینکه محل ساخت قسمت‌هایی از بازی تاج و تخت قرار گرفتند، شاهد افزایش ناگهانی تعداد بازدیدکنندگان بودند. در سال 2015 سفیر آمریکا در اسپانیا اعلام کرد که فیلم‌برداری بخش‌هایی از فصل 5 سریال در اسپانیا باعث افزایش 15 درصدی توریست‌های محلی در این مناطق شده!

 

قلعه‌ی زفرا در اسپانیا

 

ایرلند شمالی که مهم‌ترین لوکیشن بازی تاج و تخت به حساب می‌آید و صحنه‌هایی از وینترفل گرفته تا دورن در آنجا فیلم‌برداری شده‌اند، بیشتر از هر کشور دیگری از این سریال سود برده‌است. در سال 2014، گزارش شده بود که فقط 4 فصل اول این سریال سودی درحدود 107 میلیون دلار برای اقتصاد کشور ایرلند به صورت مستقیم داشته است! این سود علاوه بر گردشگری، از طریق حقوق عوامل صحنه و هزینه‌ی هتل برای ستارگان سریال نیز به دست آمده بود. گردشگری وابسته به سریال گیم آو ترونز سالانه سودی حدود 39 میلیون دلار برای کشور ایرلند دربردارد!

 

دوبرونیک درکرواسی - از مهم ترین صحنه های فیلم برداری سریال گیم آو ترونز

 

اما این هجوم گردشگرها جنبه‌ی منفی هم دارد!

شهر دوبرونیک با چنان افزایش چشم‌گیری در تعداد بازدیدکنندگان روبه‌رو بوده که یونسکو در این مورد اخطار داده، این شهر قدیمی که یکی از میراث جهانی یونسکو است، گنجایش این حجم از بازدیدکننده‌ی روزانه را ندارد! شهردار دوبرونیک اعلام کرد که (ما به شهرمان و به گردشگرانی که از آن بازدید می‌کنند افتخار می‌کنیم! اما شاید بهتر باشد که به آن استراحتی بدهیم و از سرعت گردشگرانی که به دوبرونیک می‌آیند بکاهیم.)

 

تورهای گیم آو ترونز مستقر در بلفاست

راب داولینگ، موسس تورهای الهام‌گرفته از گیم آو ترونز واقع در بلفاست، یکی از افرادی است که از این سریال سود زیادی برده است. ایده‌ی اصلی این کار بعد از صحبت با یکی از دوستانش که از عکاسان فصل 1 سریال بود به ذهنش رسید. او ایده‌اش را با شبکه‌ی HBO در میان گذاشت و رضایت گرفت که از اسم این سریال استفاده کند اما ذکر کند که به این شبکه وابسته نیست.

این کمپانی نسبتا کوچک تقریبا 10 تورلیدر دارد که همگی از عوامل پشت‌صحنه‌ی گیم آو ترونز بوده‌اند. هر روز حداقل 1 تور اجرا می‌شود و در فصل‌هایی مثل تابستان این تعداد به 30 تور در هفته هم می‌رسد.

می‌توانید با یکی از این تورها همراه شوید، به لوکیشن‌های سریال در اعماق جنگل‌ها و کناره‌ی رودخانه‌ها بروید، لباس‌های مخصوص این سریال را بپوشید و احساس کنید که در میانه‌ی وستروس در دنیای بی‌نظیر بازی تاج و تخت قرار دارید و فقط یک تماشاچی نیستید!

 

تورهای گیم آو ترونز - وینترفل

تورهای مخصوص بازی تاج و تخت - آیرن آیلندز

 

 

نویسنده: نیلوفر کیانی