مدت زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

تاریخ انتشار: 22 آذر 1397

 

کلکسیون‌داران علاقمند به هنر سالانه میلیون‌ها دلار خرج می‌کنند تا پرطرفدارترین نقاشی‌های جهان را به‌ دست بیاورند. اما معروف‌ترین تابلوها ضرورتا گران قیمت ‌ترین آن‌ها نیستند. معمولا معروف‌ترین تابلوها به موزه‌ها تعلق دارند و قابل خرید و فروش نیستند. این تابلوها بسیار باارزش‌اند و نمی‌شود قیمتی روی آن‌ها گذاشت. در این مقاله با 10 مورد از مهم‌ترین و معروف‌ترین تابلوهای نقاشی جهان آشنا‌شوید.

 

10-The Scream by Edvard Munch

جیغ (اثر ادوارد مونک)

"جیغ" مجموعه‌ای از نقاشی‌های اکسپرسیونیستی اثرهنرمند نروژی، ادوارد مونک، است که چهره‌ای آزرده را در ورای آسمانی به رنگ خون به تصویر می‌کشد. مونک ورژن‌های مختلفی از این نقاشی را تهیه کرده. یکی از آن‌ها که در حال حاضر در  گالری ملی نروژ است در سال 1194 دزدیده‌شد و چندین ماه طول کشید تا پیدا شود. ورژن دیگری از این تابلو در سال 2004 از موزه‌ی مونک دزدیده شد و در سال 2006 پیدا شد و به موزه‌ی مونک بازگردانده‌شد. در این نقاشی اهمیت کمتری به واقعیت داده‌شده و از این طریق احساسات انسانی پررنگ‌تر نشان داده‌شده‌اند.

 

تابلوی نقاشی جیغ اثر ادوارد مونک

 

9-Water Lilies by Claude Monet

نیلوفرهای آبی (اثر کلود مونه)

نیلوفرهای آبی اثری از کلود مونه نقاش امپرسیونیست فرانسوی، در سال  1916 کشیده‌شده و بخشی از باغ خانگی مونه را به تصویر می‌کشد. اگر از نزدیک به این نقاشی نگاه‌ کنید شاهد برخورد نامرتب و پراکنده رنگ با بوم خواهید بود اما اگر چند قدم با آن فاصله بگیرید می‌توانید عمق آب و بازی نور بر سطح آن را به وضوح ببینید و احساسی را که این منظره‌ی طبیعی منتقل می‌کند در حد کمال دریافت‌کنید. اگر به موزه‌ی اورسی در پاریس سر می‌زنید این اثر هنری شگفت‌انگیز را از دست ندهید.

 

تابلوی نیلوفرهای آبی اثر نقاش معروف کلود مونه

 

8-Starry Night by Vincent Van Gogh

شب پر ستاره (اثر ونسان ون گوگ)

" امروز صبح، قبل از طلوع آفتاب، از پنجره‌ی اتاقم به شهر نگاه‌کردم. به جز ستاره‌ی دم صبح چیزی در آسمان نبود و آن هم بسیار با عظمت به نظر می‌‎آمد."

این بخشی از نامه‌ای بود که ون گوگ از فرانسه به برادرش تئو نوشت و در همین نامه به او گفت که در نظرش شب پرستاره، یکی از شکست‌های او بوده و کار خوبی از آب درنیامده!

این نقاشی که ریشه در خلاقیت و تخیل ون گوگ دارد ، عمیق‌ترین احساسات و واکنش‌های او به طبیعت و محیط پیرامونش را نشان می‌دهد و یکی از بهترین آثار او به حساب می‌آید. این تابلو در حال حاضر در موزه‌ی هنرهای مدرن نیویورک قرار دارد.

 

شب پر ستاره اثر ون گوگ - یکی از معروف‌ترین تابلوهای نقاشی جهان

 

  7-The Creation of Adam by Michelangelo

خلقت آدم (اثر میکل آنژ)

این نقاشی که بر سقف کلیسای سیستین در واتیکان قرار دارد داستان خلقت آدم را بر اساس کتاب جنسیس نشان می‌دهد. این طرح که در میان سال‌های 1508 و 1512 کشیده‌شده، جزئیات و ریزه‌کاری‌های شگفت‌انگیزی دارد. خداوند که در قالب پیرمردی فرزانه به تصویر درآمده از روح خود در آدم می‌دمد. گفته‌ می‌شود که پیکری که در امنیت دستان خدا گرفته حوا است که با نگاهی کنجکاوانه به آدم می‌نگرد و این نشان‌دهنده‌ی این باور است که حوا از پهلوی آدم آفریده نشده بلکه قبل از او خلق شده و از روح خود خدا در او  دمیده‌شده. از آنجایی که میکل آنژ تسلط کاملی بر آناتومی بدن انسان داشت، در سمت راست نقاشی، در پس‌زمینه‌ی تصویر خداوند، محیطی قرار دارد که کاملا شبیه نیمه‌ی مغز انسان است. میکل‌آنژ پیش از شروع این کار چندان راغب به انجام آن نبود زیرا خود را مجسمه‌ساز می‌دانست، نه نقاش. اما پس از شروع کار 4 سال برای آن وقت گذاشت و اثری شگفت‌انگیز و تکرارنشدنی خلق‌کرد.

این جزئیات و بسیاری نکات دیگر باعث قرارگرفتن این نقاشی در زمره‌ی معروف‌ترین نقاشی‌های دنیا شده‌اند.

 

نقاشی خلقت آدم اثر میکل آنژ

 

6-The persistence of memory by Salvador Dali

تداوم حافظه (اثر سالوادور دالی)

این نقاشی یکی از معروف‌ترین آثار نقاش سورئالیست، سالوادور دالی، است  که در موزه‌ی هنرهای مدرن نیویورک قرار دارد. دالی در این اثر که نمونه‌ی یک نقاشی کلاسیک سورئال است، ظاهری ملموس و قابل درک به رویاها داده و در آن، زمان را انعطاف پذیر و نرم به تصویر کشیده.

 

تابلوی نقاشی تداوم حافظه اثر سالوادور دالی

 

5-The Last Supper by Leonardo da Vinci

شام اخر (اثر لئوناردو داوینچی)

این نقاشی روی دیوار سالنی در کلیسای سانتا ماریا دل گراتزیه در شهر میلان قرار دارد. داوینچی در این تصویر آخرین شام مسیح در کنار حواریونش را به بهترین نحو ممکن کشیده و یکی از مشهورترین نقاشی‌های مذهبی تاریخ را خلق کرده.

 

تابلوی نقاشی معروف شام آخر اثر داوینچی- عیسی مسیح

 

4-The Girl with a Pearl Earring by Johannes Vermeer

دختری با گوشواره مروارید (اثر یوهانس ورمر)

این نقاشی به مونا لیزای آلمانی معروف است چون از حالت چهره‌ی دختر نمی‌توان به احساساتش پی برد. این اثر که معروف‌ترین کار یوهانس ورمر است، یک پرتره نیست بلکه نقشی خیالی است که تیپ شخصیتی خاصی را نشان می‌دهد. ورمر استاد نور است، این بازی با نور را می‌توانید در درخشش لب‎های دختر، گوشواره‌های مروارید او و پوست لطیفش احساس‌کنید.

این اثر را می‌توانید در موزه‌ی مائریتشویس در شهر لاهه‌ی هلند پیدا کنید.

 

دختری با گوشواره مروارید- تابلو نقاشی اثر یوهانس ورمر

 

3-The kiss by Gustav Klimt

بوسه (اثر گوستاو کلیمت)

این طرح معروف که توسط نقاش سمبولیست اتریشی، گوستاو کلیمت، کشیده‌شده، یکی از نمونه‌های هنر جدید است. کلیمت در این اثر همانند بسیاری دیگر از نقاشی‌هایش از تم عاشقانه بهره‌برده و صحنه‌ای آمیخته با آرامش را به تصویر‌کشیده. در پس‌زمینه‌ی این تابلو از ورقه‌های نقره و طلا استفاده‌شده که بر ارزش آن می‌افزاید. این تابلو در گالری اتریشی بلودره در شهر وین، اتریش، در کنار تعدادی دیگر از آثار گوستاو کلیمت نگه‌داری می‌شود.

 

تابلو نقاشی بوسه اثر گوستاو کلیمت

 

2-The Night Watch by Rembrandt

گشت شبانه (اثر رامبراند)

نام اصلی این تابلو "همراهی کاپیتان فرانس بَنینگ کاک با سروان ویلم ون رایتنبرگ" بوده اما از اواخر قرن 18 به اسم  گشت شبانه شناخته شد. از وجوه تمایز این نقاشی که باعث قرار‌گرفتن آن در لیست معروف‌ترین تابلوهای جهان شده، می‌توان به ابعاد آن اشاره‌کرد. این نقاشی بسیار بزرگ بوده و هر یک از افراد داخل تابلو تقریبا هم اندازه‌ی یک انسان واقعی کشیده‌شده‌اند. از دیگر نکات خاص این تابلو، استفاده‌ی حرفه‌ای از نور و سایه و همچنین نشان‌دادن تحرک در صحنه هستند. اگر از نزدیک به این نقاشی نگاه‌‎کنید متوجه جزئیات ریز آن می‌شوید، برای مثال دست کاپیتان که گویی در حال بیرون آمدن از تصویر است. می‌توانید از این نقاشی معروف در موزه‌ی ریجکس آمستردام دیدن‌کنید.

 

تابلوی نقاشی گشت شبانه اثر رامبراند-هنر نقاشی

 

1-Monalisa by Leonardo da Vinci

مونالیزا (اثر لئوناردو داوینچی)

می‌توان گفت این اثر لئوناردو داوینچی، معروف‌ترین نقاشی جهان است و کسی نیست که اسم آن را نشنیده‌باشد. احتمال زیادی وجود دارد که این پرتره متعلق به خانم لیزا دل ژوکوندو، همسر تاجری فرانسوی به نام فرانچسکو ژوکوندو باشد و اسم دوم این تابلو یعنی لبخند ژوکوند هم از همین‌جا سرچشمه می‌گیرد. اما قطعیتی در این گفته وجود ندارد و در اینکه صاحب این عکس چه کسی است شک‌هایی وجود دارد. نکته‌ای که این نقاشی را تا این حد جذاب کرده، غیر قابل درک بودن حالتی است که در چهره‌‌ی مونا لیزا وجود‌دارد. بسته به اینکه تمرکز چشمانتان بر کدام نقطه‌ی عکس باشد، ممکن است لبخند او را ببینید یا اینکه احساس‌کنید چهره‌ای غمناک دارد.

در حال حاضر این تابلوی محبوب در موزه‌ی لوور پاریس قرار گرفته و یکی از مهم‌ترین آثار موجود در این موزه است.

 

تابلوی مونا لیزا اثر  لئوناردو داوینچی

نویسنده: نیلوفر کیانی
تگ ها: هنر